MALAHIT kamen nade i pouzdanja svom vlasniku poklanja sreću i sklad u ljubavnom odnosu. Malahit je jasne zelene boje s blago valovitim prugama. Vrlo snažan kamen sa snažnim ljekovitim učinkom. Ljekoviti učinci malahita: okrepljuje tijelo, već nakon vrlo kratkog djelovanja ublažava reumu, upalu meniska i zglobova. Prodire duboko u živčani sustav i štiti od okoštavanja tkiva u mozgu i leđnoj moždini. Pomaže kod kroničnih oboljenja dišnih putova, astme i upale pluća. Štiti srce i od previsokog tlaka i oboljenja arterija. Stabilizira i pročišćava srce i krvotok, a pomaže i odstranjivanju štetnih tvari iz tijela. Jača otpornost protiv zaraznih bolesti, gripe, groznice, angina itd.
Malahit je poznat od davnina, kada je otkriven u planinami južnog Irana, u čuvenim rudnicima kralja Solomona. Ipak, jedinstven po valerima boja i teksturi je uralski malahit, poznat diljem svijeta. Zbog izuzetne ljepote zovu ga i “paunov kamen”.
Malahit se smatra “ruskim kamenom”. Njegova popularnost počinje od 1635. god. kada su otkrivena nalazišta na Uralu. Lokalnom stanovništvu, pak, on je poznat 3000 god. unatrag. Tamno zeleni tonovi pomiješani sa svijetlo zelenim ili čak sa tirkiznim, sa tananim crnim nitima, daju posebnu čar predmetima od malahita.
U Rusiji 18. stoljeća, malahit je smatran draguljem, i od njega su pravljeni ukrasni predmeti i nakit, čak i gumbi za odjeću. Posebnom tehnikom “ruskog mozaika”, od malahita su napravljeni kamini i zidovi u Sali malahita u Zimskom dvorcu (Ermitaž), u Sankt Peterburgu, kao i koloni u oltaru Isakijevskog sabora.
Zbog prekomjerne eksploatacije, uralski rudnici malahita danas su iscrpljeni. Uralski malahit je postao rijetkost, ima ga samo u malim komadima, pa se za serijski proizvodnju krupnih premeta od malahita, u novije vrijeme najčešće koristi zairski malahit. Pored nalazišta u Zairu, ima ga u Namibiji, Kini, Njemačkoj, Rumunjskoj, Kazahstanu, ali je kazahstanski tamno-zelene boje, gotovo crne, i bez izražene teksture linija. Upravo ti “crteži” daju malahita vrijednost i neponovljivost.
Ime malahit je vjerojatno nastalo od grčke riječi “malakos” – mekan, zbog njegove slabe tvrdoće. Po drugoj verziji, ime potječe od grčkog “Malachi” – sljez, po boji slezovog lista. Po kemijskom sastavu je bakar karbonat. Malahit je zbog svoje male tvrdoće dosta neotporan, naročito na kiseline, amonijak, toplinu i vruću vodu. Korišten je još u starom Egiptu, 4000 god. pne za spravljanje kozmetičkih sredstava i šminke za oči. U starom Rimu i Grčkoj, od njega su pravili amulete koji donose zdravlje, uspjeh u poslu i ljubavi. Samljeven u prah, u starom Egiptu i Rimu koristio se i kao boja za oslikavanje zidova. U srednjem vijeku su ga smatrali zaštitnikom od vještica i drugih opasnosti, koje vrebaju djecu, a korišten je i kao lijek. Vjerovalo se da medaljon od malahita liječi od reumatizma, a prsten od malahita štiti od kolere i kuge. Ovaj kamen liječi astmu, melankoliju, alergije, infekcije i sepsu, normalizira rad srca.
Smatra se kamenom trgovaca i vjeruje se da predmeti od malahita stavljeni u sve kutove prodavnice, banke ili tvrtke, privlače klijente. Legenda kaže da malahit može učiniti čovjeka nevidljivim, a onaj koji pije iz čaše od malahita, može razumjeti jezik životinja.
Prema astrološkim tumačenjima, malahit odgovara znaku Jarca, zbog odlučnosti i ustrajnosti. Idealan je kamen za Vage, kojima daje privlačnost i originalnost. Preporuča se da ga nose i Bikovi i Lavovi, ali se ne preporuča Škorpionima, Djevicama i Rakovima. Planeta ovog kamena je Venera.
Preporuča se osobama ženskog spola koje nose imena: Aleksandra, Lidija, Svetlana.
Psiha: Pročišćava i na duhovnoj razini, razvija nesebičnost, uspostavlja ravnotežu, smanjuje strah i nesanicu. Malahit donosi svjetlost preko srčane čakre i raspiruje tokove energije koji donose živost, transformaciju i ljubav ali i veću povezanost s prirodom.