Lijek protiv bola koji donosi ljubomora nema u vidu nikakvog sredstva, izuzimajući djelomično ona za umirenje. Ali, mnogi ljudi došli su do iskustva da njihova ljubomora postaje utoliko manja ukoliko im je partner ‘dalje od očiju’ – brakolomstvo učinjeno iza ugla nanosi žešći bol od nevjere koje je učinjeno na drugom kraju svijeta. Što bi rekli naši mudri: ‘Daleko od oka, daleko od srca’.
Dalje, najčešći uzrok ektremne ljubomore je nedovoljno samopouzdanje. Psihijatar Wolfgang Krieger smatra, zato, potpunu ovisnost od partnera najvećom prijetnjom i kaže: ‘Ni u kom slučaju partner ili partnerica ne smiju biti osa oko koje se sve vrti u životu, a zanemaruju se prijatelji, posao, hobiji’.
Također, opasno je potiskivati osjećaje. Naime, svaki čovjek mora sam izaći na kraj sa svojom ljubomorom, birajući pri tom hoće li svoju patnju prikriti i potiskivati, ili je otvoreno pokazati i tako je iživeti. Esejista Leopold Fon Vize je na jednom mjestu zapisao da postoje dvije vrste samosavlađivanja: ono koje čovjeka koje uzdiže, i ono koje ga unižava. Nasilno potiskivanje ljubomore svakako je ova druga, ubilačka vrsta samosavlađivanja.
Tu je, najzad, i ono neizbježno pitanje: ‘Može li se voljeti bez ljubomore’?
Gore navedeni profesor Krieger odgovara: ‘Osoba koja ne poznaje osjećaj ljubomore isto je tako neurotična kao i pretjerano ljubomorna osoba. Mnogi potiskuju to osjećanje, čak i kada im je veza ozbiljno ugrožena. Njihov emotivni život je zakržljao, jer oni ne očekuju više od ljubavi mnogo, osim da ne budu ponovno povrijeđeni ‘.
To je, uostalom, uvidio i Mrkuze, koji kaže: ‘Kada sebi namećemo zapovijedi ili zabrane koje se protive našoj istinskoj prirodi, mi sebi mnogo više štetimo nego što koristimo. A naša prava priroda je, u stvari, da onda kada volimo budemo i ljubomorni i da se ne stidimo tog osjećaja. Međutim, iu jednom iu drugom treba imati razumnu mjeru. U tome je, izgleda, sva logika ‘.
Tako jednostavno, ali ponekad i toliko komplicirano …